Tęsiame Atlygio ABC ir aptariame pagrindinius vadovų atlygio principus.

Jei turite jums aktualią, su atlygiu susijusią temą – rašykite mums ir mes pasidalinsime tuo, ką žinome!

Vadovų atlygis – kiekvienai organizacijai neišvengiamai svarbi tema – dažnai tampa gan nepatogia diskusija. Norėdamos pritraukti, motyvuoti ir išlaikyti vadovus, organizacijos pirmiausia turi įvertinti kaip skirtingos atlygio sudedamosios dalys – bazinis, kintamas atlygis, ilgalaikis skatinimas, papildomos vadovų skatinimo programos, priedai – atliepia jų ilgalaikius tikslus. Taigi, vadovų atlygio principus modeliuos atsižvelgdamos į ilgalaikius tikslus ir, žinoma, rinkos kainą.

Siekdamos pritraukti ir išlaikyti talentingus vadovus organizacijos turės atsižvelgti ir į organizacijos raidos etapą. Jaunos organizacijos, startuoliai, dar negalėdami mokėti solidaus atlygio šiandien, savo vadovus skatins didesniu, su ilgalaikiais įmonės tikslais susijusiu kintamu atlygiu, pažadu dalintis pelną ateityje (akcijomis ir jų išvestiniais instrumentais), taip sustiprindamos vadovų motyvaciją siekti ambicingų augimo tikslų. Brandžios, reikšmingą rinkos dalį užimančios organizacijos, savo vadovams turės mokėti aukštesnį nei rinkos mediana, tuo pačiu subalansuotą bazinį, kintamą atlygį ir papildomas naudas. Organizacijos, susidūrusios su nuosmukiu, stengsis išlaikyti vadovų konkurencingą bazinį atlygį, didindamos kintamo atlygio galimybes, taip nuosaikiai pasidalindamos rizika su vadovais stimuliuoti geresnius rezultatus.

Vadovų papildomos naudos įprastai sudaro reikšmingesnę dalį atlygio krepšelyje nei nevadovaujančių darbuotojų. Papildomomis naudomis siekiama užtikrinti patogumą vadovams vykdant kasdienę veiklą (tarnybinis automobilis, kelionės verslo klase, patogi darbo vieta, laisvė disponuoti reprezentacinėmis išlaidomis), tuo pačiu pabrėžti vadovo statusą. Dalis naudų, skiriamų vadovams vienodai aktualios visai organizacijai, tačiau atliepiant aukštesnę vadovų kuriamą vertę, naudų vertės gali būti didesnės (sveikatos draudimas, pensijų kaupimas).

Pabaigai norisi paminėti derybas dėl vadovų atlygio. Jei įmonės vadovų atlygio krepšelis suderamas su įmonės akcininku, paprastai jo dydį ribojant įmonės galimybėmis ir kuriamos vertės prognoze, tai vadovų komandos atlygis neturėtų būti sulygstamas individualiai – būtina atsižvelgti ir į vidinio teisingumo faktorių. Todėl formuojant įmonės atlygio politiką naudingiau įtraukti vadovus, kad šie prisidėtų prie jiems patrauklios atlygio struktūros kūrimo, nei individualiai derėtųsi dėl savojo atlygio.